Zabiegi polegające na usunięciu znamion barwnikowych nie są wykonywane bardzo często, ponieważ nie każda zmiana na ciele, np. pieprzyki, wymaga wycięcia. Niemniej jednak znamiona o cechach zezłośliwienia lub narażone na różnorodne czynniki drażniące warto poddać specjalistycznej analizie dermatologa, który może zlecić ich usunięcie.

Usuwanie znamion barwnikowych zazwyczaj przeprowadza się podczas zabiegu chirurgicznego. Do innych metod zaliczamy kriochirurgię, elektrokoagulację oraz laseroterapię. Ostatnie trzy opisane metody są skuteczne, mało inwazyjne, ale nie zawsze rekomendowane. Chociaż zabieg chirurgiczny jest inwazyjny i zwykle pozostają po nim niewielkie blizny, to jednak pozwala również na pobranie wycinków do badania histopatologicznego wyciętego zmiany. W ten sposób można upewnić się, czy nie była ona złośliwa.

Wskazania do usunięcia znamion barwnikowych

Usunięcie znamion barwnikowych jest zalecane przede wszystkim ze względów zdrowotnych. Kwestie estetyczne są drugorzędne i zwykle zależą od indywidualnych decyzji pacjentów, którzy dla własnego komfortu i lepszego wyglądu chcą się ich pozbyć. Usuwanie znamion barwnikowych ze względów estetycznych wykonuje się najczęściej u osób, u których pieprzyki występują na twarzy lub innym widocznym miejscu.

Z kolei ze względów medycznych znamiona barwnikowe usuwane są w sytuacji, gdy w obrębie istniejącego znamiona zauważalne są niepokojące zmiany, takie jak rozrost, świąd, łuszczenie, krwawienie, nieregularny brzeg, uwypuklenia, niejednolita barwa czy znaczna zmiana znamiona. Usunąć należy również nowo powstałe oraz szybko powiększające i zmieniające się zmiany skórne.

W wielu sytuacjach zaleca się usunięcie znamion barwnikowych ze względów funkcjonalnych. Niektóre znamiona są narażone na wiele czynników drażniących ze względu na swoje położenie na ciele. Niektóre z tych czynników mogą spowodować uszkodzenie znamiona lub nawet prowadzić do jego zezłośliwienia. Z tego też powodu zaleca się usunięcie znamion barwnikowych, które znajdują się w miejscach zgięciowych, narażonych na drażnienie odzieżą (np. w okolicach piersi, gdzie istnieje ryzyko podrażnienia bielizną). Należy pozbyć się znamion, które znajdują się w miejscach odsłoniętych z uwagi na ryzyko podrażnienia promieniowaniem UV. Usuwane są również zmiany skórne na dłoniach i stopach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WAŻNA INFORMACJA!!! Obowiązuje od 12.03.2020r. do odwołania.

Szanowni Państwo,

W związku z występowaniem przypadków koronawirusa w Polsce i obecną sytuacją epidemiologiczną, w trosce o bezpieczeństwo Państwa, zwracamy się z uprzejmą prośbą o ograniczenie wizyt w naszych gabinetach jedynie do spraw koniecznych i pilnych. Jednocześnie informujemy, iż Pacjenci będą wpuszczani na teren placówki pojedynczo, bez osób towarzyszących.  W chwili obecnej nie ma możliwości oczekiwania na zaplanowaną wizytę w poczekalni. Podjęte środki ostrożności mają na celu ochronę Państwa zdrowia.

OBOWIĄZUJE REJESTRACJA TELEFONICZNA PRZED PRZYBYCIEM NA WIZYTĘ - tel. 504 158 128 lub 71 7162424

Przepraszamy za utrudnienia i dziękujemy za wyrozumiałość.

Informujemy, że jest możliwość

A.  otrzymania e-recepty, jako kontynuacji dotychczasowego leczenia (cena - 100zł) - dr Adrian Chwojnicki, dr Monika Chwojnicka.

Oto kolejne kroki, które należy wykonać w tym celu:

  1. zgłoszenie do recepcji pod tel. 504158128  lub 71 716 24 24 od pon-pt w godzinach 9.00-19.30
  2. lekarz prowadzący po przeanalizowaniu dotychczasowej dokumentacji medycznej decyduje o możliwości wypisania e-recepty bez konieczności wizyty w gabinecie
  3. po weryfikacji zamówienia przez lekarza prowadzącego wysyłamy wiadomość sms z numerem konta i danymi do wykonania przelewu za e-wizytę
  4. po wykonaniu przez Państwa przelewu na wskazane konto, oczekujemy na potwierdzenie wpłaty przez bank lub aby skrócić czas oczekiwania proszę przesłać zdjęcie dokonanej wpłaty na nr telefonu 504158 128 lub na adres mailowy gabinetu przez formularz kontaktowy na stronie - achwojnicki@dermaderm.pl
  5. lekarz prowadzący wypisuje e-receptę, a indywidualny kod PIN zostaje wysłany na podany przez Państwa nr telefonu. Zachęcamy do uaktywnienia swojego konta na pacjent.gov.pl - wówczas  w momencie wypisania przez lekarza e-recepty, e-zwolnienia lub e-skierownia  w jakiejkolwiek placówce medycznej otrzymają Państwo wiadomość na maila lub telefon komórkowy.

B.  uzyskania konsultacji online (cena - 200zł) - proszę wypełnić formularz kontaktowy i wysłać na adres mailowy dostępny na naszej stronie www.dermaderm.pl ( po wybraniu zakładki KONTAKT adres wyświetli się w dolnym lewym rogu). Informacja do lekarza prowadzącego powinna zawierać:  opis objawów, dotychczasowe leczenie, aktualne wyniki badań (jeśli są wykonane), wykonane zdjęcia zmian skórnych, imię i nazwisko Pacjenta i numer telefonu do kontaktu.