Zabiegi polegające na usunięciu znamion barwnikowych nie są wykonywane bardzo często, ponieważ nie każda zmiana na ciele, np. pieprzyki, wymaga wycięcia. Niemniej jednak znamiona o cechach zezłośliwienia lub narażone na różnorodne czynniki drażniące warto poddać specjalistycznej analizie dermatologa, który może zlecić ich usunięcie.

Usuwanie znamion barwnikowych zazwyczaj przeprowadza się podczas zabiegu chirurgicznego. Do innych metod zaliczamy kriochirurgię, elektrokoagulację oraz laseroterapię. Ostatnie trzy opisane metody są skuteczne, mało inwazyjne, ale nie zawsze rekomendowane. Chociaż zabieg chirurgiczny jest inwazyjny i zwykle pozostają po nim niewielkie blizny, to jednak pozwala również na pobranie wycinków do badania histopatologicznego wyciętego zmiany. W ten sposób można upewnić się, czy nie była ona złośliwa.

Wskazania do usunięcia znamion barwnikowych

Usunięcie znamion barwnikowych jest zalecane przede wszystkim ze względów zdrowotnych. Kwestie estetyczne są drugorzędne i zwykle zależą od indywidualnych decyzji pacjentów, którzy dla własnego komfortu i lepszego wyglądu chcą się ich pozbyć. Usuwanie znamion barwnikowych ze względów estetycznych wykonuje się najczęściej u osób, u których pieprzyki występują na twarzy lub innym widocznym miejscu.

Z kolei ze względów medycznych znamiona barwnikowe usuwane są w sytuacji, gdy w obrębie istniejącego znamiona zauważalne są niepokojące zmiany, takie jak rozrost, świąd, łuszczenie, krwawienie, nieregularny brzeg, uwypuklenia, niejednolita barwa czy znaczna zmiana znamiona. Usunąć należy również nowo powstałe oraz szybko powiększające i zmieniające się zmiany skórne.

W wielu sytuacjach zaleca się usunięcie znamion barwnikowych ze względów funkcjonalnych. Niektóre znamiona są narażone na wiele czynników drażniących ze względu na swoje położenie na ciele. Niektóre z tych czynników mogą spowodować uszkodzenie znamiona lub nawet prowadzić do jego zezłośliwienia. Z tego też powodu zaleca się usunięcie znamion barwnikowych, które znajdują się w miejscach zgięciowych, narażonych na drażnienie odzieżą (np. w okolicach piersi, gdzie istnieje ryzyko podrażnienia bielizną). Należy pozbyć się znamion, które znajdują się w miejscach odsłoniętych z uwagi na ryzyko podrażnienia promieniowaniem UV. Usuwane są również zmiany skórne na dłoniach i stopach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej.
Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię temat...

Szanowni Państwo  - W związku z pandemią COVID-19 (koronawirus),  w DermaDerm gabinety lekarskie nadal utrzymujemy zaostrzone środki ostrożności, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo Pacjentów oraz Personelu.

OBOWIĄZUJE REJESTRACJA TELEFONICZNA PRZED PRZYBYCIEM NA WIZYTĘ - tel. 504 158 128 lub 71 7162424 lub online

PROSIMY O ZGŁASZANIE SIĘ NA UMÓWIONĄ GODZINĘ, GDYŻ SĄ OGRANICZONE MOŻLIWOŚCI OCZEKIWANIA NA WIZYTĘ W POCZEKALNI. NIE PRZYJMUJEMY PACJENTÓW GORĄCZKUJĄCYCH.

  1. Pacjenci są wpuszczani na teren placówki pojedynczo, na umówioną godzinę, bez osób towarzyszących (wyjątki: osoba starsza wymagająca pomocy  lub rodzic z niepełnoletnim dzieckiem).
  2. Po przybyciu prosimy zgłosić swoją obecność w rejestracji, a następnie oczekiwać na zaproszenie na wizytę na zewnątrz budynku. Prosimy zachować odległość 2 metrów pomiędzy kolejnymi osobami. W poczekalni może oczekiwać na zapalnowaną wizytę maksymalnie 1-2 Pacjentów .
  3. Okres oczekiwania w poczekalni na zaplanowaną wizytę jest nie dłuższy niż 10 minut.
  4. Stosujemy wzmożone środki ostrożności w zakresie dezynfekcji pomieszczeń i przestrzegania higieny.
  5. Przed wejściem do gabinetu obowiązkowo mierzymy temperaturę ciała oraz prosimy o zdezynfekowanie rąk.
  6. W poczekalni obowiązują maseczki ochronne zakrywające nos i usta.

Przepraszamy za utrudnienia. Dziękujemy za wyrozumiałość.