Ablacyjny zabieg frakcyjny jest techniką eliminacji zmian skórnych oraz spłycenia zmarszczek i nieregularności, które mogą być wynikiem procesu starzenia oraz uszkodzeń skóry.

Zasada działania lasera frakcyjnego Smaxel polega na odpowiednio głębokim wyparowaniu małych obszarów skóry i pozostawieniu wokół nich zdrowej skóry. Takie częściowe uszkodzenie sprzyja szybkiej odnowie i dzięki temu uzyskujemy krótki czas rekonwalescencji. Korzyści z zabiegu to redukcja lub eliminacja zmarszczek i blizn, redukcja lub eliminacja zmian pigmentowych oraz ujednolicenie koloru skóry.

Aby uzyskać odpowiedni efekt konieczne może być wykonanie serii zabiegów. Efekty uboczne i dyskomfort, które mogą towarzyszyć zabiegowi to: ból, siniaczki, pęcherzyki, infekcja, zmiany pigmentowe, blizny lub słaby efekt kosmetyczny.

Aby zmniejszyć dyskomfort podczas zabiegu stosowane mogą być miejscowe środki znieczulające.

Instrukcje przed zabiegiem frakcyjnym CO2

 • W ramach wywiadu medycznego, prosimy o poinformowanie o cukrzycy, występowaniu opryszczki, chorobach związanych z zaburzeniami krzepliwości krwi, skłonności do keloidów lub blizn przyrosłych.
 • Przynajmniej 4 tygodnie przed zabiegiem zaprzestać opalania na słońcu, w solarium i aplikacji wszelkich samoopalaczy.
 • Przynajmniej 1 tydzień przed zabiegiem zaprzestać stosowania preparatów z retinolem i Retin-A.
 • Przynajmniej 1 tydzień przed zabiegiem zaprzestać stosowania eksfoliacji, kwasów glikolowych i alfa-hydroxy.
 • Po podaniu Botoxu zaczekać przynajmniej 2 tygodnie.
 • Wyposażyć się w kosmetyki które będą stosowane 3-4 dni po zabiegu – łagodny płyn do mycia twarzy, wysokiej jakości krem z filtrem (z cynkiem lub dwutlenkiem tytanu o zawartości powyżej 10%), makijaż (o ile będzie potrzeba). Należy unikać stosowania starych gąbek i pędzelków, ponieważ są one często (z powodu nagromadzenia bakterii) źródłem infekcji lub nasilenia się wyprysków trądzikowych.
 • Jeśli występuje opryszczka dzień przed zabiegiem należy rozpocząć zażywanie leku przeciwwirusowego, wg zaleceń lekarza. Zwykle dwa razy dziennie.
 • W dniu zabiegu w miarę możliwości należy przybyć do kliniki z czystą skórą. Nie nakładać makijażu, nie stosować kremu, perfum ani mleczka kosmetycznego.

Zalecenia po zabiegu frakcyjnym CO2

Bezpośrednio po zabiegu mogą się pojawić odczucia podobne do tych po oparzeniu słonecznym. Zwykle pojawiają się do 30 min. od naświetlenia i mogą trwać do 3-4 godzin.

 • Może być konieczne wzięcie kilku dni zwolnienia z pracy. Pierwszego dnia po zabiegu skóra wygląda jak po oparzeniu słonecznym. W następnych dniach na skórze wytworzą się drobne strupki. Nie należy się tym martwić, jest to normalny objaw procesu gojenia..
 • Jeśli po zabiegu odczuwany jest ból można zażyć niesterydowy lek przeciwzapalny np. paracetamol.
 • W celu uniknięcia powikłań po-zabiegowych, przez pierwsze 7 dni nie stosować innych kosmetyków niż zalecane przez lekarza wykonującego zabieg. Każdorazowe odstąpienie od tych zaleceń musi być skonsultowane z lekarzem.
 • Uważać na dostanie się jakichkolwiek detergentów do obszaru poddanego zabiegowi. Przez pierwsze dni nie wolno myć włosów lub należy je myć w taki sposób by na leczony obszar nie dostały się żadne detergenty. Należy bezwzględnie unikać sytuacji w których różne substancje chemiczne lub pyły mogły się dostać do naświetlanego obszaru (malowanie, cyklinowanie, szlifowanie, gipsowanie, stylizacja paznokci, itp.).
 • 1-2 dni po zabiegu strupki zaczną odpadać i skóra będzie miała wygląd skóry opalonej. Od tego momentu można nakładać makijaż. Rumień może utrzymać się do 3 dni. W 4-tym dniu lub później skóra będzie ciemniejsza i po 5-6 dniach od zabiegu rozpocznie się złuszczanie. W przypadku bardziej intensywnego zabiegu rekonwalescencja może trwać powyżej 7 dni.
 • Obszar wokół oczu: Wykonanie zabiegu na górnej powiece może wywołać obrzęk i zmrużenie oczu. Rumień może utrzymać się do 3 dni. Oczy należy przemywać zimną wodą i osuszać delikatnie miękkim ręcznikiem. Unikać stosowania gorącej wody. Nawilżanie oczu kroplami (sztuczne łzy) zabezpieczy je przed nadmiernym wysychaniem.
 • Przez pierwszy tydzień należy unikać nadmiernego wysiłku, forsownych ćwiczeń i podnoszenia ciężkich przedmiotów. Duża aktywność spowoduje większy obrzęk, może zwiększyć odczucia bólowe i wydłuży rekonwalescencję.
 • Przez klika dni spać w pozycji z uniesioną głową i szyją – użyć 2-3 poduszek.
 • Codziennie nakładać krem z filtrem SPF 30 lub wyższym. W miarę możliwości należy używać kapelusza z szerokim rondem i okularów przeciwsłonecznych. Po zabiegu laserowym skóra jest bardzo wrażliwa na uszkodzenie światłem słonecznym. Ochrona skóry i ograniczenie naświetlenia światłem słonecznym są kluczowe dla uzyskania optymalnego efektu kosmetycznego.
 • W przypadku wystąpienia problemów takich zwiększony ból, gorączka, sączenie się ropy, oznaki infekcji, krwawienia, należy jak najszybciej skontaktować się z kliniką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WAŻNA INFORMACJA!!! Obowiązuje od 12.03.2020r. do odwołania.

Szanowni Państwo,

W związku z występowaniem przypadków koronawirusa w Polsce i obecną sytuacją epidemiologiczną, w trosce o bezpieczeństwo Państwa, zwracamy się z uprzejmą prośbą o ograniczenie wizyt w naszych gabinetach jedynie do spraw koniecznych i pilnych. Jednocześnie informujemy, iż Pacjenci będą wpuszczani na teren placówki pojedynczo, bez osób towarzyszących.  W chwili obecnej nie ma możliwości oczekiwania na zaplanowaną wizytę w poczekalni. Podjęte środki ostrożności mają na celu ochronę Państwa zdrowia.

OBOWIĄZUJE REJESTRACJA TELEFONICZNA PRZED PRZYBYCIEM NA WIZYTĘ - tel. 504 158 128 lub 71 7162424

Przepraszamy za utrudnienia i dziękujemy za wyrozumiałość.

Informujemy, że jest możliwość

A.  otrzymania e-recepty, jako kontynuacji dotychczasowego leczenia (cena - 100zł) - dr Adrian Chwojnicki, dr Monika Chwojnicka.

Oto kolejne kroki, które należy wykonać w tym celu:

 1. zgłoszenie do recepcji pod tel. 504158128  lub 71 716 24 24 od pon-pt w godzinach 9.00-19.30
 2. lekarz prowadzący po przeanalizowaniu dotychczasowej dokumentacji medycznej decyduje o możliwości wypisania e-recepty bez konieczności wizyty w gabinecie
 3. po weryfikacji zamówienia przez lekarza prowadzącego wysyłamy wiadomość sms z numerem konta i danymi do wykonania przelewu za e-wizytę
 4. po wykonaniu przez Państwa przelewu na wskazane konto, oczekujemy na potwierdzenie wpłaty przez bank lub aby skrócić czas oczekiwania proszę przesłać zdjęcie dokonanej wpłaty na nr telefonu 504158 128 lub na adres mailowy gabinetu przez formularz kontaktowy na stronie - achwojnicki@dermaderm.pl
 5. lekarz prowadzący wypisuje e-receptę, a indywidualny kod PIN zostaje wysłany na podany przez Państwa nr telefonu. Zachęcamy do uaktywnienia swojego konta na pacjent.gov.pl - wówczas  w momencie wypisania przez lekarza e-recepty, e-zwolnienia lub e-skierownia  w jakiejkolwiek placówce medycznej otrzymają Państwo wiadomość na maila lub telefon komórkowy.

B.  uzyskania konsultacji online (cena - 200zł) - proszę wypełnić formularz kontaktowy i wysłać na adres mailowy dostępny na naszej stronie www.dermaderm.pl ( po wybraniu zakładki KONTAKT adres wyświetli się w dolnym lewym rogu). Informacja do lekarza prowadzącego powinna zawierać:  opis objawów, dotychczasowe leczenie, aktualne wyniki badań (jeśli są wykonane), wykonane zdjęcia zmian skórnych, imię i nazwisko Pacjenta i numer telefonu do kontaktu.