Dermatoskopia polega na ocenie zmian skórnych. Pozwala na wczesne diagnozowanie stanów chorobowych.
Badanie dermatoskopowe – jak zapobiegać nowotworom skóry
Badanie dermatoskopowe wykonuje się w przypadku pojawienia zmian barwnikowych na skórze. Wskazana jest w sytuacji, gdy stare znamiona zaczynają się powiększać, zmieniają kolor lub pojawia się krwawienie. Niektóre znamiona narażone są na podrażnienia, jeśli występują w miejscach, do których przylega odzież. Natomiast miejsca nieosłonięte są narażone na działanie promieni słonecznych. Za pomocą dermoskopu lekarz może określić stan chorobowy znamiona. Jeśli w jego ocenie zmiana skórna wymaga dalszego badania, może zlecić wykonanie badania histopatologicznego. Wówczas wycina się chirurgicznie zmianę skórną tkanki i poddaje ocenie mikroskopowej. Badanie histopatologiczne ma na celu potwierdzić lub wykluczyć zmiany nowotworowe. Porady o konsultacje można uzyskać w Dermaderm.
Na czym polega badanie dermatoskopowe?
Badanie dermatoskopowe jest całkowicie bezinwazyjne i bezpieczne. Może być wykonane zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, a nawet kobiet w ciąży. Powinno być wykonane przez doświadczonego lekarza. Wykonuje się je za pomocą specjalistycznego sprzętu, jakim jest dermatoskop. Urządzenie ma wbudowana lupę, która daje kilkukrotne powiększenie. Pozwala na zdiagnozowanie przebarwień skóry, pieprzyków, czerniaka. Badania skóry należy wykonywać raz w roku. Pozwoli to na wczesne wykrycie zmian i zapobiec chorobie nowotworowej skóry. Coraz częściej występują zachorowania na czerniaka, w miarę szybko wykryta choroba pozwoli na wdrożenie leczenia i całkowite jej wyleczenie. Dermatoskop służy do wykrywania czerniaka złośliwego, naczyniaka, zmian krwotocznych, brodawki łojotokowej.
Badanie jest szczególnie polecane osobom z grupy ryzyka, u których nagle wystąpiły zmiany skórne, lub ich skóra narażona jest na działanie promieni UV.