Skuteczne sposoby na pozbycie się blizn potrądzikowych, oparzeniowych i pooperacyjnych
Spis treści:
- Laseroterapia – zalety
- Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych – przeciwwskazania
- Laserowe usuwanie blizn – częstotliwość zabiegów
- Zalecenia pozabiegowe
Laserowe usuwanie blizn pobudza krążenie krwi, jednocześnie przyspiesza produkcję kolagenu. Wspomniana metoda zwiększa aktywność fibroblastów. Znajduje zastosowanie zarówno w leczeniu blizn przerostowych, jak i zanikowych. Można ją stosować wykorzystać, zarówno na niezależnie od tego, czy niedoskonałości pojawiają się na twarzy, szyi, dekolcie, plecach, czy ramionach.
Laseroterapia – zalety
Laser frakcyjny pozwala szybko i bezboleśnie usunąć blizny. Celuje precyzyjnie w problematyczny obszar, tym samym nie ingeruje w zdrowe tkanki. Wiązka lasera przenika do tkanki podskórnej i skóry właściwej, w której wywołuje mikrouszkodzenia. Dochodzi wówczas do podgrzania i wyparowania wody w tkankach. Zabieg inicjuje kontrolowany stan zapalny, dzięki czemu pobudza regenerację skóry. Laserowe usuwanie blizn pooperacyjnych znacznie zmniejsza ich widoczność, co wpływa pozytywnie na samopoczucie pacjenta.
Przed zabiegiem, jeśli pacjent obawia się bólu, dermatolog stosuje miejscowy środek znieczulający. Następnie lekarz dezynfekuje skórę i przykłada do niej laser. Laserowe usuwanie blizny jest nieinwazyjne, co znacznie skraca czas rekonwalescencji. Większość pacjentów może wrócić do normalnej aktywności zaraz po zabiegu.
Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych – przeciwwskazania
Laserowe usuwanie blizn jest obarczone niskim ryzykiem powikłań. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do jego wykonania:
- ciąża i karmienie piersią,
- zaburzenia krzepnięcia,
- aktywna choroba nowotworowa,
- padaczka,
- niewyrównana cukrzyca,
- świeża opalenizna,
- tendencja do bliznowców,
- trądzik, opryszczka,
- stosowanie antykoagulantów,
- zioła i leki światłouczulające,
- bielactwo, łuszczyca,
- leczenie izotretynoiną (zabieg można przeprowadzić nie wcześniej niż 6 miesięcy po zakończeniu terapii).
Laserowe usuwanie blizn – częstotliwość zabiegów
Wiązka lasera rozbija i uszkadza tkankę bliznowatą, odsłaniając miękką, gładką skórę. Zabieg zwiększa zakres ruchu, dlatego polecany jest zwłaszcza wtedy, gdy blizna znajduje się w okolicy stawu. Może ona bowiem utrudniać zginanie kończyny.
Aby zwiększyć skuteczność laserowego usuwania blizn po oparzeniu, wykonuje się 3-6 zabiegów, w odstępach 3-4 – tygodniowych. Jedna sesja trwa 15-60 minut, w zależności od wielkości problematycznego obszaru. Liczba zabiegów jest uzależniona od rozmiaru i rodzaju blizny.
Z kolei laserowe usuwanie blizn potrądzikowych polega na wnikaniu wiązki światła w głąb skóry. W sposób kontrolowany uszkadzamy komórki, co pobudza je do produkcji włókien elastynowych i kolagenowych. Zazwyczaj zalecane jest wykonanie 3-6 zabiegów. Efekty można zauważyć po 2-3 miesiącach. Zabieg nie tylko zmniejsza widoczność blizn, lecz także wyrównuje koloryt skóry.
Zalecenia pozabiegowe
Skóra jest zaczerwieniona i obrzęknięta przez 2-3 dni, następnie zaczyna się złuszczać. Może też pojawić się uczucie pieczenia i swędzenia. Aby złagodzić dolegliwości, stosuje się krem z alantoiną. Czas regeneracji tkanek trwa 2-3 tygodnie.
Po zabiegu powinniśmy postępować zgodnie z zaleceniami dermatologa. W ten sposób zwiększymy skuteczność laseroterapii, ale jednocześnie zmniejszymy ryzyko powikłań. Po zabiegu należy chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV. W tym celu powinniśmy stosować krem z filtrem SPF 50. Należy powstrzymać się od opalania i wizyt w solarium przez przynajmniej dwa tygodnie po zabiegu. Oprócz tego powinniśmy zrezygnować z sauny, gorących kąpieli i peelingów.