Spis treści:
Dermatozy są zróżnicowaną grupą schorzeń obejmujących nie tylko skórę, lecz także jej przydatki. To oznacza, że mogą one dotyczyć włosów, paznokci, gruczołów potowych i łojowych. Należy jednak zaznaczyć, że zazwyczaj obejmują one naskórek. Choroba najczęściej objawia się wykwitami, które mogą mieć charakter pierwotny lub wtórny.
Podpowiadamy, jak je rozpoznać i leczyć!
Dermatozy – objawy
Choroby skóry mają różne podłoże, ale zazwyczaj związane są z nieprawidłową pracą układu odpornościowego, zaburzeniami pigmentacji, predyspozycjami genetycznymi lub nadmiernym namnażaniem się drobnoustrojów. Objawiają się rozmaitymi zmianami, zwanymi wykwitami, które mogą nasilać się w wyniku kontaktu z alergenem lub patogenami, czy niesprzyjających warunków atmosferycznych.
Wykwity pierwotne są spowodowane stanem zapalnym. Zaliczamy do nich: grudki, guzki, pęcherze, bąble, krostki i plamy. Często towarzyszy im swędzenie. Nie powinniśmy lekceważyć niepokojących objawów, w przeciwnym razie mogą prowadzić do wykwitów wtórnych. Wśród najczęstszych zmian skórnych wymienia się: łuski, strupy, owrzodzenia, blizny i pęknięcia skóry.
Dermatozy dotyczą osób w każdym wieku, a leczenie zależy od ich przyczyny. Niekiedy przebiegają one łagodnie i stanowią tylko defekt kosmetyczny, podczas gdy inne mają charakter przewlekły.
Do najczęstszych chorób zakaźnych skóry zaliczamy:
- grzybicę,
- łupież pstry,
- mięczaka zakaźnego,
- opryszczkę,
- brodawki.
Niektóre dermatozy mają podłoże alergiczne, chodzi tutaj przede wszystkim o atopowe zapalenie skóry (AZS), pokrzywkę i kontaktowe zapalenie skóry. Możemy również wyróżnić schorzenia genetyczne i autoimmunologiczne, takie jak: bielactwo, łuszczyca, rybia łuska, pęcherzyca, czy twardzina.
Diagnostyka dermatologiczna
Jeśli zaobserwujemy u siebie zmiany skórne, umówmy się na wizytę do dermatologa we Wrocławiu. Specjalista przeprowadzi szczegółowy wywiad, po czym zbada wykwity. W razie potrzeby lekarz zleca badania laboratoryjne – morfologię krwi, żelazo, glukozę, próby wątrobowe, witaminę D3, TSH i hormony tarczycy. Może również wykonać posiew w kierunku grzybów lub bakterii.
Niekiedy specjalista przeprowadza biopsję, podczas której pobiera fragment skóry i kieruje do badania histopatologicznego. Jeśli podejrzewa, że dermatoza ma podłoże alergiczne, kieruje pacjenta na płatkowe testy skórne. Na podstawie informacji zebranych podczas wywiadu i wyników badań dermatolog postawi diagnozę i wdroży odpowiednie leczenie.
Jak leczy się dermatozy?
Specjalista dostosowuje terapię do rodzaju i nasilenia objawów, a także stanu zdrowia pacjenta. Przewlekłe dermatozy charakteryzują się naprzemiennie występującymi okresami zaostrzeń i remisji. Celem leczenia jest złagodzenie objawów i zapobieganie ich nawrotom. W okresie zaostrzeń stosuje się glikokortykosteroidy, inhibitory kalcyneuryny, środki przeciwgrzybicze i leki immunosupresyjne.
Oprócz tego warto zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry. Szczególnie ważną rolę odgrywa ona w przypadku atopowego zapalenia skóry, łupieżu, potówek, trądziku i odparzeń. Choroby alergiczne wymagają przyjmowania leków histaminowych. Odpowiednie leczenie zdecydowanie poprawia jakość życia pacjenta, dlatego warto umówić się do doświadczonego dermatologa we Wrocławiu.