Spis treści:
Atopowe zapalenie skóry, znane również jako egzema lub AZS, jest przewlekłą chorobą skóry. U dzieci może występować nawet 10 razy częściej niż u dorosłych. Schorzenie charakteryzuje się naprzemiennymi okresami zaostrzeń i remisji. Wbrew powszechnej opinii choroba nie jest zaraźliwa. Należy jednak zaznaczyć, że w dużym stopniu wpływa na życie pacjenta.
Podpowiadamy, kiedy warto zgłosić się do dermatologa!
Atopowe zapalenie skóry – przyczyny
AZS często rozwija się na powiekach, w zgięciach łokci i kolan, albo za uchem. Zmiany skórne mogą również pojawić się na policzkach, szyi, dłoniach i stopach. Egzema jest uwarunkowana genetycznie, ale czynniki środowiskowe i immunologiczne także odgrywają ważną rolę.
U osób z atopowym zapaleniem skóry zaobserwowano mutację genu, odpowiedzialnego za produkcję filagryny. Prowadzi to do nieprawidłowej budowy bariery skórnej i nadmiernej suchości skóry. Badania pokazują, że jeśli jedno z rodziców cierpi na AZS, prawdopodobieństwo, że choroba wystąpi u dziecka wynosi 20-40%.
Na rozwój i zaostrzenie objawów egzemy mogą również wpłynąć alergeny, zanieczyszczenie powietrza, przewlekły stres i zakażenia bakteryjne. Do czynników ryzyka zaliczamy także dużą wilgotność powietrza, wysoką temperaturę, wiatr, mróz, niektóre tkaniny i detergenty.
Objawy atopowego zapalenia skóry
Początkowo atopowe zapalenie skóry objawia się uporczywym swędzeniem, zaczerwienieniem i znaczną suchością skóry. Dolegliwości nasilają się w nocy, co zaburza sen chorego. Do wizyty u dermatologa we Wrocławiu powinny nas skłonić także grudki i pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym. Pękając, mogą tworzyć sączące się nadżerki i ranki.
Dokuczliwy świąd nie tylko prowadzi do bezsenności, lecz także przyczynia się do drażliwości, problemów z koncentracją, a nawet stanów depresyjnych. Na AZS może również wskazywać:
- rogowacenie okołomieszkowe, objawiające się szorstką, grubą skórą,
- świąd na skutek pocenia,
- nietolerancja pokarmowa,
- nietolerancja wełny,
- tendencja do nawrotowych zakażeń skóry,
- zaćma,
- pozytywny wynik testów alergicznych.
Dermatolog we Wrocławiu przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem, następnie zleca odpowiednie badania, takie jak stężenie przeciwciał IgE w surowicy i punktowe testy skórne. Dzięki temu specjalista może stwierdzić, czy ma do czynienia z egzemą.
Jak leczyć AZS?
Ze względu na przewlekły i złożony charakter choroby, leczenie atopowego zapalenia skóry jest trudne. Terapia wymaga cierpliwości i samodyscypliny ze strony pacjenta. Należy zaznaczyć, że nie prowadzi ona do pełnego wyzdrowienia. Specjaliści koncentrują się na łagodzeniu objawów i zapobieganiu nawrotom.
Jeśli zmiany nie są zbyt nasilone, dermatolog najprawdopodobniej zaleci leki przeciwhistaminowe, przeciwinfekcyjne, przeciwzapalne lub immunomodulujące. Można je stosować w postaci doustnej lub miejscowo (maści, kremy, balsamy). Preparaty nawilżają skórę, jednocześnie przywracają fizjologiczną florę bakteryjną.
W przypadku zaostrzenia objawów zazwyczaj wdraża się glikokortykosteroidy. Nierzadko łączy się je z fototerapią (naświetlanie promieniami UVA i UVB). Aby zminimalizować ryzyko nasilenia objawów, warto też poszukać skutecznych metod radzenia sobie ze stresem.