Spis treści:
- Choroby tarczycy a ciąża
- Endokrynolog a starania o dziecko
- Problemy z tarczycą u mężczyzn a płodność
Choroby tarczycy należą do jednych z najczęstszych zaburzeń endokrynologicznych. Nie wolno ich bagatelizować, ponieważ nieleczone mogą poważnie utrudniać zajście w ciążę, a nawet prowadzić do niepłodności. Jeśli zmagasz się z chronicznym zmęczeniem, bólem mięśni, nietolerancją na zimno, czy nagłym przyrostem wagi, koniecznie zgłoś się do endokrynologa we Wrocławiu. Specjalista zleci odpowiednie badania, a w razie potrzeby wdroży leczenie!
Choroby tarczycy a ciąża
Wysoki poziom estradiolu potrafi zablokować działanie hormonów tarczycy, prowadząc do jej niedoczynności. Z badań wynika, że pacjentki z PCOS (zespołem policystycznych jajników) mają wyższy poziom przeciwciał przeciw peroksydazie tarczycowej (anty-TPO), co z kolei sugeruje chorobę Hashimoto. Poziom TSH u kobiet planujących dziecko nie powinien przekraczać 2,5 mlU/l, w przeciwnym razie może utrudnić zajście w ciążę.
Nieleczona nadczynność tarczycy przyczynia się do poronienia, przedwczesnego porodu i stanu przedrzucawkowego. Z kolei podwyższone stężenie przeciwciał zwiększa ryzyko poronienia, bezpłodności, czy poporodowego zapalenia tarczycy. Należy zaznaczyć, że choroby tarczycy u matki wpływają niekorzystnie na rozwój płodu. Nadczynność tego gruczołu może skutkować niską masą urodzeniową. Z kolei niedoczynność tarczycy nie tylko zwiększa ryzyko hipotrofii płodu, lecz także śmierci wewnątrzmacicznej i okołoporodowej maluszka.
Endokrynolog a starania o dziecko
Obfite, bolesne lub przedłużające się miesiączki powinny skłonić kobiety do wizyty u endokrynologa. Starania o dziecko mogą okazać się bezowocne w przypadku problemów z owulacją. Niskiemu stężeniu hormonów tarczycy towarzyszy wzmożona aktywność podwzgórza. Wzrasta wówczas poziom hormonu tyreotropowego (TSH) i prolaktyny (PRL), co zaburza wydzielanie lutropiny (LH) i hormonu folikulotropowego (FSH). Może to skutkować nieprawidłowym dojrzewaniem komórek jajowych i niedomogą ciałka żółtego.
Zanim zaczniesz starać się o dziecko, sprawdź poziom hormonów. Jeśli badania wykażą nieprawidłowości, umów się na wizytę u endokrynologa. Odpowiednie leczenie nie tylko przywraca płodność, lecz także zapewnia bezpieczeństwo przyszłej mamie i jej dziecku. W przypadku niedoczynności tarczycy terapia najczęściej polega na przyjmowaniu lewotyroksyny. Subkliniczna nadczynność gruczołu nie wymaga wprowadzenia farmakoterapii. Jeśli pojawią się objawy, endokrynolog we Wrocławiu najprawdopodobniej zaleci tiamazol, wykazujący silne i długotrwałe działanie przeciwtarczycowe.
Problemy z tarczycą u mężczyzn a płodność
Chociaż mężczyźni znacznie rzadziej zapadają na choroby tarczycy niż kobiety, powinni pamiętać o badaniach profilaktycznych. Nieprawidłowy poziom hormonów może prowadzić do spadku libido i zaburzeń erekcji. Ponadto wpływa on niekorzystnie na pracę jąder i przysadki, w konsekwencji obniża to jakość nasienia.
Do oznaczenia hormonów tarczycy powinny skłonić mężczyznę następujące objawy: kołatanie serca, duszności, problemy z połykaniem, uczucie ucisku w szyi, chrypka, wypadanie włosów i nadmierna potliwość.
Jeśli pojawią się jakieś dolegliwości, należy niezwłocznie wykonać niezbędne badania. Szybkie wdrożenie leczenia przywraca płodność i poprawia jakość życia.