Proces starzenia się skóry jest nieodzownym elementem życia każdego człowieka. Wraz z upływem lat struktura tkanek ulega postępującej degeneracji, w wyniku czego dochodzi do zaniku elastycznych włókien odpowiedzialnych za elastolizę. Jednocześnie poprzez nadmierne działanie promieni słonecznych następuje znacząca degradacja skóry, która prowadzi także do niszczenia włókien kolagenowych. O procesie starzenia decydują również czynniki genetyczne, środowiskowe, ogólny stan zdrowia, status hormonalny oraz styl życia, na który składa się m.in. dieta, stres i różnego rodzaju używki. Medycyna estetyczna zajmuje się spowalnianiem, a czasami także odwracaniem postępu tych naturalnych procesów, wykorzystując w tym celu specjalistyczne zabiegi dermatologiczne jak np. kuracja osoczem bogatopłytkowym. Jest to zabieg, który polega na wstrzykiwaniu osocza bogatopłytkowego celem wypełnienia i regeneracji zmian skórnych.
Osocze bogatopłytkowe – skład i możliwości
Osocze bogatopłytkowe (PRP, Platelet Rich Plasma) jest koncentratem płytek krwi, który otrzymuje się w wyniku odwirowania i wyizolowania krwi pobranej od przygotowywanego do zabiegu pacjenta. Powstające w szpiku kostnym płytki krwi (trombocyty) spełniają w organizmie liczne, kluczowe dla prawidłowej regeneracji funkcje. Jednym z głównych zadań jest udział w pierwotnej i wtórnej hemostazie, która zapobiega wynaczynieniu się krwi w razie uszkodzenia ciągłości naczyń krwionośnych. Wtedy to aktywacja działania płytek krwi i uruchomienie kaskady krzepnięcia prowadzi do uformowania w miejscu urazu skrzepu. Czynniki zawarte w trombocytach wpływają nie tylko na proces krzepnięcia krwi, ale także na migrację i proliferację różnych typów komórek. Dodatkowo znajdujące się wewnątrz płytek krwi ziarnistości są miejscem magazynowania wielu istotnych substancji biologicznie czynnych. Zalicza się do nich m.in. płytkowe czynniki wzrostu, ściśle powiązane ze stymulacją procesów regeneracji, gojenia i odbudowy tkanek organizmu. To właśnie one stymulują i zwiększają liczbę komórek naprawczych wytwarzanych przez ciało.
Działanie zabiegów z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego
Zabieg wykorzystujący osocze bogatopłytkowe polega na wstrzyknięciu świeżego, mającego nie więcej niż 8 godzin preparatu cienką igłą przez skórę. Po wprowadzeniu osocza do wskazanej tkanki dochodzi do uwolnienia czynników wzrostu z zawartych w osoczu płytek krwi, co w konsekwencji prowadzi do namnażania się komórek, tworzenia się naczyń włosowatych oraz rewitalizacji struktur kolagenu. Zabieg stymuluje skórę do odnowy, wykorzystując przy tym naturalne właściwości organizmu do regeneracji. Jedną z głównych zalet zastosowania tej terapii jest brak konieczności użycia skalpela, co nie tylko zwiększa komfort całego zabiegu, ale zapobiega też powstawaniu nieestetycznych blizn. Ponadto zabieg mezoterapii wykorzystujący osocze bogatopłytkowe jest uznawany za jedną z najbezpieczniejszych odmian terapii ze względu na wysoką biokompatybilność oraz immunologiczną neutralność preparatu, która znacząco minimalizuje ryzyko wystąpienia reakcji uczuleniowych.
Korzystanie z zabiegów wykorzystujących iniekcje z osocza bogatopłytkowego wpływa na przyspieszenie procesów gojenia po operacjach oraz wspomaga organizm w walce z bliznami potrądzikowymi czy występowaniem reakcji alergicznych (skóra atopowa). Terapia ta znajduje również zastosowanie w przypadku skóry wymagającej szybkiej rewitalizacji (zmęczona, wysuszona), z wyraźnymi oznakami starzenia się (fałdy, zmarszczki, zapadnięte fragmenty), po zabiegach medycyny estetycznej (przyspieszenie gojenia), a nawet przy łysieniu (regeneracja). Aktywowane osoczem procesy odnawiające i wzmacniające zauważalnie poprawiają elastyczność, napięcie i gęstość skóry, a także wpływają na wygładzenie i ujednolicenie jej kolorytu. PRP wspomaga też zdolność skóry do utrzymywania nawilżenia oraz poprawia jej ukrwienie, dotlenienie i odżywienie. Sprawia to, że zabiegi wykonywane z użyciem osocza bogatopłytkowego są rekomendowane wszystkim osobom poszukującym naturalnych rozwiązań i bezpiecznych produktów o wysokiej skuteczności.