Spis treści:
- Wenerolog we Wrocławiu – czym się zajmuje?
- Kiedy należy zgłosić się do poradni wenerologicznej we Wrocławiu?
- Jak wygląda leczenie chorób wenerycznych we Wrocławiu?
Choroby weneryczne nie powinny być powodem do wstydu. Jeśli zauważymy niepokojące objawy, zgłośmy się niezwłocznie do specjalisty, ponieważ wczesne wykrycie schorzenia zwiększa szanse na skuteczne leczenie chorób wenerycznych we Wrocławiu. Dodatkowo zmniejszamy ryzyko powikłań i przeniesienia infekcji na partnera.
Wenerolog we Wrocławiu – czym się zajmuje?
Specjalista diagnozuje i leczy choroby przenoszone drogą płciową. Schorzenia są wywoływane są przez bakterie, wirusy, grzyby, pierwotniaki i pasożyty, a do zarażenia dochodzi podczas kontaktów seksualnych z osobą chorą lub przez krew.
Do najczęstszych chorób wenerycznych należą: rzęsistkowica, chlamydioza, kiła, rzeżączka, HIV, opryszczka narządów rodnych i zakażenie wirusem HPV.
Kiedy należy zgłosić się do poradni wenerologicznej we Wrocławiu?
Choroby przenoszone drogą płciową mogą powodować u mężczyzn ból i obrzęk moszny, a także nietypową wydzielinę z cewki moczowej. W takiej sytuacji należy pilnie umówić się wizytę w poradni wenerologicznej. Z kolei u kobiet może pojawić się niecodzienna wydzielina z pochwy, pieczenie i swędzenie sromu, krwawienie po stosunku i między miesiączkami. Niekiedy towarzyszy im ból podbrzusza, brodawki, wykwity skórne i problemy w oddawaniu moczu.
Nie wolno ignorować żadnej dolegliwości związanej z okolicami intymnymi.
Wenerolog we Wrocławiu przypomina, że choroba może przebiegać bezobjawowo, dlatego warto wykonać badania profilaktyczne. Pamiętajmy o nich, zwłaszcza wtedy, gdy często zmieniamy partnerów, planujemy ciążę, bądź wykryto zakażenie u naszego partnera. Lekarz przeprowadza też wywiad, aby ustalić rodzaj i nasilenie objawów. Na tej podstawiespecjalistastawia diagnozę i wdraża skuteczne leczenie chorób wenerycznych. Należy jednak zaznaczyć, że na wizytę nigdy nie jest za późno, nawet jeśli wystąpiły powikłania.
Jak wygląda leczenie chorób wenerycznych we Wrocławiu?
Pacjent przyjmuje antybiotyk, zazwyczaj z grupy cefalosporyn, zgodnie z zaleceniami wenerologa z Wrocławia. Nie wolno przerywać leczenia, nawet po ustąpieniu objawów. W przeciwnym razie powinniśmy się liczyć z ryzykiem nawrotu.
Podczas leczenia chorób wenerycznych należy powstrzymać się od współżycia, aby nie zarazić partnera. Zazwyczaj terapia trwa 1-2 tygodni, ale niekiedy może się przedłużyć. Leczenie zakażenia HIV jest bardziej złożone, pacjenci zgłaszają się do ośrodków referencyjnych, działających na terenie szpitali. W takich placówkach terapia jest prowadzona zgodnie ze standardami międzynarodowymi.
Choroba może rozwijać się bardzo powoli, ale nie powinniśmy odwlekać wizyt w poradni wenerologicznej we Wrocławiu. Specjalistę obowiązuje tajemnica lekarska, dlatego należy przekazać mu niezbędne informacje.