Blizny to ślady na naszej skórze po różnego rodzaju urazach mechanicznych. Powstają podczas naturalnego procesu gojenia się rany. Chociaż blizna stanowi zdrową tkankę łączną i świadczy o tym, że rana odpowiednio się zagoiła, to jednak dla wielu z nas są niemałym problemem natury estetycznej.
Blizny bywają kłopotliwe nie tylko ze względu na swoją wielkość, ale i miejsce występowania. Przykładowo, blizny potrądzikowe na twarzy, chociaż niekiedy są dość niewielkie, to jednak ze względu na swoje umiejscowienie dla wielu osób bywają wręcz powodem wielu kompleksów. Na szczęście nowoczesne metody usuwania blizn pozwalają na skuteczne zmniejszenie ich widoczności, a nawet całkowite ukrycie śladów po dawnych urazach.
Metody na skuteczne zredukowanie blizn
- Jedną z najskuteczniejszych metod jest laserowe usuwanie blizn. Zabiegi laserowe wykonywane są w sposób mało inwazyjny i pozwalają zredukować wiele rodzajów blizn. W ten sposób pacjenci pozbywają się m.in. blizn pozostałych po ranach oparzeniowych, urazach mechanicznych czy trądziku. Zwykle niezbędne jest przeprowadzenie kilku zabiegów. Jak działa laser na blizny? Wiązka lasera kierowana jest na miejsce, w którym występuje blizna. Powoduje ona na skórze mikrootwory, więc część tkanki łącznej tworzącej bliznę zostaje usunięta. Proces gojenia skóry rozpoczyna się niejako na nowo, ale w sposób równomierny i kontrolowany. Dodatkowo komórki pobudzane są do produkcji kolagenu, niezbędnego do regeneracji i odpowiedniej elastyczności naskórka. Wykonując kilka zabiegów można systematycznie zmniejszać widoczność blizny, niekiedy wręcz do całkowitego usunięciu śladu po niej. Efekty po zabiegu laserem widoczne są już po kilku tygodniach.
- Również współczesna medycyna estetyczna może zaproponować pacjentom kilka skutecznych metod na usunięcie blizn. Niekiedy stosowane są one jako metody pomocnicze przy terapii laserem. Przykładowym zabiegiem tego rodzaju jest mezoterapia. Polega ona na wstrzyknięciu w miejsce blizny specjalnie opracowanego preparatu przygotowanego na bazie kwasu hialuronowego. Zabieg ma na celu napięcie skóry, odpowiednie jej nawilżenie i pobudzenie naturalnych procesów regeneracyjnych. Dobre rezultaty można osiągnąć również poprzez peelingi medyczne.
- Najbardziej zaawansowaną formą usuwania blizn jest zabieg chirurgiczny. W tym przypadku usuwane są najczęściej blizny przerosłe, które najczęściej powstają pod wpływem nieprawidłowego gojenia się ran. Są one pogrubione, twarde, czerwone, a niekiedy mogą wręcz swędzieć i boleć. Zabieg prowadzi do prawidłowego procesu regeneracji naskórka. Wykonywane są również operacje plastyczne, które najczęściej pozwalają na usunięcie bliznowców (keloidy), czyli grubych i nieregularnych skupisk tkanki bliznowatej. Ich leczenie innymi dostępnymi metodami często bywa trudne, stąd też pacjenci niekiedy decydują się właśnie na operację.