Wiele osób boryka się z problemem rozszerzonych naczynek. U niektórych pacjentów ujawnia się tylko kilka tzw. pajączków, które można zredukować poprzez zastosowanie odpowiednich kosmetyków czy wykonanie prostych zabiegów. Niestety siatka rozszerzonych naczynek może się rozrastać, pojawia się też intensywne pieczenie skóry, co oznacza, że koniecznie powinniśmy skonsultować się z dermatologiem, który zaleci stosowną metodą leczenia. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszy się laserowe zamykanie naczynek, które wykazuje bardzo wysoką skuteczność.
Czym są rozszerzone naczynka?
Rozszerzone naczynka prześwitują przez naskórek niczym niewielkie nitki lub czerwona, pajęcza nić. Trwałe rozszerzenie naczyń określane jest jako teleangiektazja. Nieleczone naczynka mogą pękać i przylegać do siebie, co objawia się jednorodnym zaczerwienieniem skóry – rumieniem. Pajączki najczęściej występują w okolicy policzków, nosa i brody.
Problem rozszerzonych naczynek może dotyczyć każdego typu cery, chociaż najbardziej narażona jest skóra delikatna, wrażliwa i cienka. Do rozszerzenia naczynek najczęściej dochodzi w określonych sytuacjach, np.
- po wypiciu gorącej kawy lub herbaty
- po wypiciu napojów alkoholowych
- po spożyciu pikantnych potraw
- pod wpływem warunków atmosferycznych, takich jak wiatr, mróz, promienie słoneczne
- w przypadku stresu i zdenerwowania
Zamykanie rozszerzonych naczynek metodą laserową
Laserowe zamykanie rozszerzonych naczynek to metoda, która cieszy się obecnie sporym zainteresowaniem przede wszystkim ze względu na wysoką skuteczność, jak i bezpieczeństwa zabiegu. Efekty można uzyskać stosunkowo szybko (w zależności od zaawansowania dolegliwości). Warto przy tym dodać, że widoczne zmiany naczyniowe stanowią nie tylko problem estetyczny, ale też są objawem pewnych zaburzeń krążenia, warto więc skonsultować ten problem z lekarzem.
Podczas laseroterapii działa energia świetlna lasera, która przenika w głąb uszkodzonych żył. Pod wpływem procesu fototermolizy selektywnej hemoglobina (barwnik czerwonych ciałek krwi) wyłapuje światło lasera, a energia przekształcana jest w ciepło. W ten sposób woda z krwi w uszkodzonej żyle odparowuje, ścianki naczynek rozpadają się, a następnie zostają wchłonięte przez organizm. Laseroterapia może być zastosowana zarówno w przypadku rozszerzonych naczynek na twarzy, jak i kończyn dolnych.